Dsc 3822

Veloforum 2018

Реалізовано 05.10.2018 - 07.10.2018

30 000 UAH

5-7 жовтня в Івано-Франківську відбувся 10 ювілейний Veloforum. Наймасштабніша велоподія України зібрала понад 170 учасників із 8 країн, зокрема із 54 населених пунктів України.

Це представники громадських організацій, міських адміністрацій, бізнесу, вишів, експертного середовища й дослідницьких інститутів у напрямі містопланування й транспортної інфраструктури. Організатори цьогорічної події — платформа «Тепле Місто», Асоціація велосипедистів Києва і Центр соціальних та ділових ініціатив міста Яремче.

  

Велофорум для учасників є насамперед майданчиком для знайомств, мережування, спілкування й обміну досвідом, а для міст — нагодою зрозуміти, де вони і в якому напрямі рухатися. Багато хто говорить, що це класна нагода дізнатися чи поділитися насамперед успішними прикладами змін, що, звичайно, дуже надихає впроваджувати зміни у своїх містах. Цікавим є й іноземний досвід.

Цьогоріч на пленарній секції слухали про найвелосипедніші країни — Нідерланди й Данію. Так, Єнс Петер Хансен з Європейської федерації велосипедистів (ECF), Асоціації велосипедистів Данії й муніципалітету міста Рандерс пояснив, чому порівнює велорух зі «швейцарським армійським ножем». Ровер, як і цей ніж, — багатофункціональний і, як «чарівна пігулка», може допомогти соціуму й людині вирішити низку проблем. Це й загальновідомі факти, як розвантаження міських шляхів, поява нових робочих місць, зручність, швидкість, екологічність, а також і цікаві результати одного з масштабних досліджень впливу велоїзди на людський організм. Наприклад, 50 км/тиждень на велосипеді знижує ризик ранньої смертності на 40%, серцево-судинних хвороб — на 52%, захворювання на рак — на 45%, поліпшує психічне самопочуття.

Тим часом Павел Гаіна із Loendersloot Groep розповів про велокультурний шок для іноземців у Нідерландах. Використання велосипеда там — щоденна звичка й невід’ємна складова міського ландшафту. На велошляхах — люди різного віку, від вагітних і кількарічних дітей до людей поважного віку, між усіма учасниками руху панує рівність та взаємоповага, їздять цілорічно й за будь-яких погодних умов, а на вихідні практикують взагалі відмовлятися від авто на користь велосипеда. Але це тепер, а 40 років Амстердам був суперавтомобілізованим містом. Та розвиток відповідної інфраструктури й культури стимулював людей пересідати у сідло.

  

#безпечнанезалежність, або Що там на дорозі
Формат воркшопу протестували минулого року на Велофорумі у Миколаєві — й отримали багато позитивних відгуків. Тож цього разу практики додали — відбулося чотири воркшопи. Для учасників це була добра нагода попрацювати з реальними кейсами, систематизувати знання, оволодіти певними навиками й інструментами. А Франківськ тим часом отримав конкретний результат, адже групи працювали «в полі» — безпосередньо з контекстом міста, зокрема вулицею Незалежності, й ці напрацювання вирішили скерувати до відповідних органів місцевого самоврядування, бо, як вважають, в перспективі це може послужити базою при прийнятті рішень.

Нагадаємо, такий пункт, як «Розвиток велоінфраструктури» фігурує і в Стратегії розвитку Івано-Франківська на період до 2028 року. Йдеться зокрема про будівництво веломережі, велоінфраструктури — для якісного сполучення районів із центром міста; сприяння підприємницькій діяльності в напрямі велопрокату; встановлення відеоспостережень біля велопарковок.

  

Під час воркшопу з редизайну вулиці, який провели Торбен Хайнеманн (Департамент генерального планування, муніципалітет Ляйпцига) й Андрій Коман (Urban Consulting Group), півсотні учасників впродовж 1,5 години досліджували кілометровий відрізок вулиці Незалежності та напрацювали 6 варіантів розвитку велоінфраструктури на цій локації.  Під час другого воркшопу група провела аудит вулиці та визначила низку критеріїв. Серед критично важливих такі, як необхідність велосипедистам спішуватись, фактична відсутність занижених під нуль бордюрів на шляху руху роверистів, часткова забезпеченість видимості велосипедистів для автомобілістів на перехрестях. Серед важливих критеріїв такі: об’єкти фізичного уповільнення руху автомобілів відсутні; зупинки громадського транспорту не обладнані стійками і паркінгами для велосипедів; тривалість зеленого сигналу світлофора достатня, щоб зупинитися й без поспіху перейти перехрестя, ін.

  

Велофорум відбувся за підтримки Представництва Фонду ім. Г.Бьолля в Україні, проекту UCBI – Українська ініціатива зміцнення громадської довіри (фінансується Агентством США з міжнародного розвитку USAID), програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку ULEAD з Європою (фінансується ЄС та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею і Швецією), а також Івано-Франківської міської ради, веломагазину «МТБ-байк», Університету Короля Данила, Данського культурного інституту. 

Грант від Urban Space 100 був спрямований на організацію візиту спікерів.

Дізнатись більше